Zwiedzając Polskie miasta, po prostu nie można pominąć Wrocławia. Jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Stolica województwa dolnośląskiego stanowi jedno z ładniejszych i ciekawszych miejsc w Polsce — zwłaszcza dla fanów zwierząt, roślin i długich spacerów. W artykule pokazujemy, co trzeba zobaczyć, będąc we Wrocławiu.

Rynek we Wrocławiu

Wrocławski rynek to jedno z najsłynniejszych i najpiękniejszych elementów starówki. Charakterystyczna architektura zachęca do spaceru uliczkami centrum i samym placu. A jest po czym chodzić — ma on powierzchnię ponad 4 hektarów, co plasuje go w top 10 największych staromiejskich rynków całej Europy. Znajduje się tutaj historyczny w stylu późnogotyckim ratusz z piękną wieżą zegarową (najstarszy zachowany w naszym kraju), jak i obecna siedziba władz lokalnych. Mieści się ona tuż obok, w dawnym domu kupieckim z 1858 roku, w stylu neogotyckim. Kamieniczki po renowacji dopełniają klimat tego miejsca. Warto zatrzymać się w jednej z kawiarni, by poczuć lepiej klimat tego miejsca. Od listopada do końca grudnia odbywa się tutaj jarmark bożonarodzeniowy, który zachęca do odwiedzin miasta również w chłodniejsze miesiące.

Będąc z centrum miasta, w wielu miejscach można natknąć się na krasnale, które stanowią wizytówkę miasta. Ciekawym pomysłem jest zwiedzanie miasta śladami krasnali, by zobaczyć każdego z nich. Najczęściej znajdują się one w ważnych i ciekawych punktach miasta.

Wrocławskie ZOO

Ogród zoologiczny został założony w 1865 roku, co czyni go najstarszym zoo w Polsce. W środku czeka na odwiedzających mnóstwo gatunków zwierząt z całego świata, również rzadszych, zagrożonych wyginięciem. Warto zaplanować sobie całodniową wycieczkę, jako że jego powierzchnia to ponad 30 hektarów. W środku znajduje się ponad 10 tysięcy zwierząt. W dawnej części poza zwierzakami można podziwiać oryginalne perełki architektoniczne, np. starą bramę, słoniarnię, ptaszarnie i oranżerię. Obecnie każdy gatunek opiekunów i odpowiednie warunki, np. wielkość wybiegu czy pożywienie. Dodatkowo dobrowolnie można kupić o złotówkę droższy bilet, która idzie na fundację zajmującą się wyginającymi stworzeniami na całym świecie. W zoo znajduje się też piękne i bogate afrykanarium, stanowiące wizytówkę ogrodu. Znajdują się tam m.in. hipopotamy, rekiny, tunel wodny, gdzie nad głową można obserwować ryby i morskie stworzenia. W godzinach południowych i popołudniowych odbywają się pokazowe karmienia.

Panorama Racławicka

Obraz dostępny w budynku pozwala na niesamowite przeżycie i poznanie go bardzo szczegółowo. Zwiedzanie trwa ok. 30 minut z komentarzem, co pozwala na obejrzenie go kawałek po kawałku, poznając również historię bitwy pod Racławicami i całej insurekcji kościuszkowskiej. Warto zarezerwować bilet wcześniej, ponieważ liczba miejsc na każdy pokaz jest ograniczona.

Ostrów Tumski

To wyspa z najstarszą częścią miasta. Badania archeologiczne wskazują, że pierwsza osada znajdowała się tam już w X wieku i należała do Piastów Śląskich. Od XIV wieku teren ten oddano na rzecz Kościoła Katolickiego z intencją stworzenia w tej części Polski arcybiskupstwa, dlatego właśnie najciekawsze zabytki sakralne znajdują się właśnie w tej części Starego Miasta. Na wyspę od strony Ratusza prowadzi most Tumski, gdzie zakochani zawieszają swoje kłódki z inicjałami i wyznaniem miłości. Najznamienitszym z nich jest archikatedra św. Jana Chrzciciela pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku. To pierwsza gotycka świątynia w obecnych granicach Polski. W kościele odbywają się koncerty organowe, ponieważ instrument ten jest wyjątkowo okazały, największy na Śląsku. W czasie wizyty nie sposób nie wybrać się na wieżę katedralną, z której rozpościera się panorama Wrocławia. Co więcej, wjazd jest ułatwiony dla osób niepełnosprawnych, ponieważ znajduje się tu winda. Dla osób ciekawych historii sakralnej Polski szczególnie polecamy wizytę w Muzeum Archidiecezjalnym, gdzie znajduje się oryginalna księga henrykowska (tam zapisane pierwsze znane zdanie w języku polskim).

Poprzedni artykułSzydełkowanie- jak zacząć szydełkować i w co warto się wyposażyć?
Następny artykułDrożdże winiarskie- co to jest? Drożdże dolnej i górnej fermentacji. Charakterystyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj