Kraków to czarujące miasto w Małopolsce. Dawna stolica Polski obfituje w zabytki. Ważne wydarzenia kulturalne i piękne, klimatyczne miejsca, które warto zobaczyć. Architektura i historia Krakowa jest fascynująca, dlatego zdecydowanie trzeba je zobaczyć! Prezentujemy najlepsze atrakcje miasta, które zapewnią ciekawą podróż w przeszłość, wyjątkowe spacery i niezapomniany klimat.

Wawel

Katedra Królewska na Wawelu to jedno z najistotniejszych miejsc w historii Polski. Renesansowa bryła zamku budynków stanowi perłę Krakowa. Był on świadkiem koronacji, ślubów królewskich, jak i pogrzebów ważnych postaci. Kompleks sakralno-zamkowy zawiera wiele elementów, które warto zobaczyć — kaplicę Zygmunta, Dzwon Zygmunta, Krypty Królewskie, gdzie można zobaczyć groby królów, dowódców i poetów (np. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Józefa Piłsudskiego) oraz zachowane renesansowe wnętrza zamku z charakterystycznymi głowami wawelskimi przy sufitach. Ze wzgórza można podziwiać zakola Wisły, a jedna z wież służy teraz jako taras widokowy, roztaczając panoramę na cały Stary Kraków. Pod wzgórzem znajduje się wapienna jaskinia, kojarzona z XIII wieczną legendą o Smoku Wawelskim. Obok wejścia można podziwiać rzeźbę, która naprawdę zieje ogniem.

Rynek Główny

Przy charakterystycznym rynku znajduje się wiele ważnych zabytków Krakowa — kościół Mariacki z pięknym ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, kościół św. Wojciecha, podziemna wystawa o historii miasta oraz wieża Ratusza. W jednej z uliczek, w małej kamienicy zostało poświęcone muzeum Jana Matejki. Przy placu znajduje się też wiele klimatycznych kawiarni i klubów, które nocą tętnią życiem. Jedna z ulic odchodzących od rynku, Floriańska, prowadzi do Barbakanu, a w bramie ulicy (na skrzyżowaniu z Pijarską) znajduje się jeden z najsłynniejszych targów artystycznych, gdzie można zakupić obrazy krakowskich artystów. Otoczony jest pasmem parkowym, zwanym Plantami, które stanowią piękne dopełnienie architektury miejskiej.

Kościół Mariacki

Jego charakterystyczne nierówne wieże zdobią panoramę krakowskiej starówki. Codziennie o pełnych godzinach (od 6 do 21) z jego wieży wybrzmiewa znany urwany hejnał, z czym wiąże się legenda. Gotycka budowla znana jest zwłaszcza z pięknego ołtarza w swoim wnętrzu, autorstwa Wita Stwosza z 1489 roku, rzeźbiony z lipowego drewna z figurami 1:1. Co więcej, w oknach znajdują się przepiękne, barwne witraże pochodzące z XV wieku.

Sukiennice

Dawna hala targowa, do której zjeżdżali się kupcy z całej Europy, dziś stanowi centrum z pamiątkami, ręcznie malowaną ceramiką i książkami o historii miasta. Na piętrze znajduje się oddział Muzeum Narodowego, gdzie podziwiać można m.in. poczet królów polskich Matejki. Na zewnątrz znajduje się wiele kawiarni i restauracji, jak i wejście do podziemi Rynku.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Wystawa prezentuje archeologiczne odkrycia z 2005 roku. Znajduje się ona 5 metrów pod ziemią i obejmuje prawie 4 tysiące metrów kwadratowych ekspozycji muzealnej. Dzięki niej można lepiej poznać codzienne życie średniowiecznego Krakowa, związane z handlem i rzemiosłem. Z pomocą multimediów, przenosi ona w świetny sposób do przeszłości i daje szansę na poznanie miasta z całkowicie innej strony.

Kazimierz

Dawniej było to oddzielne miasto, które założono po drugiej stronie Wisły dla społeczności żydowskiej. W całej dzielnicy znajduje się wiele elementów, świadczących o wciąż żywej kulturze judaizmu. Znajduje się tu jedyna czynna synagoga w całym Krakowie, Remuh. Warto odwiedzić również tzw. starą synagogę, gdzie jeszcze przed II wojną światową gromadzili się Żydzi z całej Polski. Dziś stanowi muzeum, a w środku można podziwiać m.in. przedmioty związane z obrządkiem i ceremoniałem judaistycznym.

Nowa Huta

Przedmieścia miasta stanowią relikt PRL-u. Szerokie ulice, betonowe bloki miały stanowić modelowe miasto proletariackie, zgodne z ideą socjalistyczną. Warto zwiedzić dzielnicę z przewodnikiem lub samodzielnie. To idealne miejsce na przechadzkę, a z okolic dzielnicowego ośrodka kultury rozciąga się widok na bogate i zielone Łąki. Latem przyjemnym miejscem na wypoczynek będzie park nad Zalewem Nowohuckim, gdzie można zasmakować klimatu Huty.

Poprzedni artykułJakie mięśnie pracują podczas jazdy konnej? Ile kalorii spala jazda konna?
Następny artykułSzydełkowanie- jak zacząć szydełkować i w co warto się wyposażyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj