Przez długi czas szydełkowanie kojarzyło nam się przede wszystkim z zajęciem dla naszych babć. Jednak od jakiegoś czasu robótki ręczne przeżywają prawdziwy renesans. Na portalach społecznościowych można trafić na wiele profili, na których prezentowane są przedmioty wydziergane na drutach lub przy pomocy szydełka. Wśród nich są swetry, skarpety, koce, ozdoby, a nawet „pluszaki” robione z włóczki. Choć większość osób zajmujących się rękodziełem oferuje możliwość kupna wykonanych przez siebie produktów, w wielu pojawia się chęć, by samemu również coś takiego zrobić. Tylko od czego wówczas zacząć? W co się zaopatrzyć?
Jak przygotować się do szydełkowania?
Kiedy zaczynamy szukać wzorów robótek, możemy się przerazić, widząc mnóstwo niezrozumiałych znaczków i symboli. Na początku więc trzeba dać sobie trochę czasu i oswoić się z nimi. Podstawą szydełkowania jest zaledwie kilka splotów, a reszta to już kombinacje z ich użyciem. Można obejrzeć różne filmy instruktażowe prezentujące jak każdy z nich wykonać. Na samym początku przygody z szydełkowaniem najlepiej jest poznać sposób na rozpoczęcie robótki oraz łańcuszek, który pewnie wiele osób wciąż pamięta z dzieciństwa. Kiedy to nie będzie już sprawiać nam trudności, można zacząć poznawać półsłupki, słupki i ich modyfikacje. Później już prawie żaden wzór nie będzie stanowił dla nas problemu.
Od jakich wzorów zacząć szydełkowanie?
Na początek przygody z szydełkowaniem najlepiej jest wybrać coś niedużego, tak by już po kilkunastu minutach zobaczyć efekt poświęconej pracy. Większość osób na pewno chciałaby od razu rozpocząć od czegoś spektakularnego. Sweter zrobiony na szydełku byłby oryginalnym urozmaiceniem garderoby, a jednocześnie można by się pochwalić swoimi umiejętnościami. Nie warto jednak rzucać się od razu na głęboką wodę. Wykonanie swetra to żmudna praca, nawet jeżeli wzór jest wyjątkowo prosty. Może minąć wiele tygodni, zanim ukończymy naszą robótkę, a dopiero zaczynając szydełkowanie, w tym czasie bardzo łatwo jest się zniechęcić. Dlatego zacząć szydełkowanie najlepiej jest od podkładki pod kubek, prostego zwierzęcego kształtu lub świątecznej ozdoby. Satysfakcja z pierwszej ukończonej robótki na pewno będzie mobilizowała do kontynuowania przygody z szydełkowaniem.
Jak zacząć szydełkować?
Przede wszystkim ze spokojem i cierpliwością. Początki z szydełkowaniem mogą być trudne. Kiedy coś nie wychodzi, pojawia się zniechęcenie i myśl, że może to nie najlepszy sposób na wieczorny relaks. Dlatego nie warto zaczynać szydełkowania ze zbyt wygórowanymi celami. Powinniśmy pozwolić sobie na popełnianie błędów i nie bać się, spruć robótki. Podstawową cechą robótek ręcznych jest ich wyjątkowość. Każda praca w jakiś sposób się wyróżnia i nie ma dwóch tak samo idealnych. Możliwość ponownego rozpoczęcia dziergania danego przedmiotu powinna być z góry wpisana w nasze wyobrażenie o szydełkowaniu.
Co kupić przed rozpoczęciem szydełkowania?
Kiedy już pojawiła się w naszej głowie myśl, by nauczyć się szydełkować, najczęściej zaczynamy przeglądać różne sklepy internetowe. Trafiamy tam na mnóstwo rodzajów włóczek, szydełek czy innych przyborów do szydełkowania. Co powinniśmy kupić na początek? Oczywiście włóczkę i szydełko. Jaka włóczka będzie odpowiednia na początek? Przede wszystkim taka, która będzie naukę ułatwiać, a nie utrudniać. Powinna być mocno skręconą bawełną lub połączeniem bawełny i akrylu. Na początku przygody z szydełkowaniem lepiej unikać luźnych, puchatych włóczek, z których mogą oddzielać się krótkie nitki. Wybrana przez nas włóczka powinna mieć też średnią grubość, by wyraźnie było widać wszystkie oczka robótki, i jasny kolor. Ciemne, a zwłaszcza czarne włóczki sprawiają wrażenie zlewania się ze sobą oczek, co utrudnia szydełkowanie początkującym osobom. Wybór szydełka jest znacznie łatwiejszy – powinniśmy opierać się na informacjach zapisanych na motku. Zaczynając szydełkowanie, nie warto sięgać po większe, bo robótka stanie się zbyt luźna, ani też po zbyt mały, ponieważ będzie zahaczać o środek włóczki i ją rozwarstwiać. Przydadzą się również znaczniki do oczek, które można wpiąć, odkładając robótkę, by nie ryzykować przy tym wypadnięciem szydełka i przypadkowym spruciem fragmentu. Na dalszym etapie naszej przygody z szydełkowaniem sprawdzą się także przy dzierganiu większych robótek składających się z kilku elementów.