Zżółknięty plastik, czyli zmora kolekcjonerów

Wśród kolekcjonerów figurek dość powszechny wydaje się być problem odbarwień na plastiku. Najczęściej występują one na białych bądź jasnoszarych elementach. Proces żółknięcia jest spowodowany działaniem promieni słonecznych, dlatego warto chronić swoją kolekcję przed światłem. Jeśli jednak jest już na to za późno i figurki straciły swój dawny kolor, można spróbować kilku sprawdzonych sposobów na przywrócenie im dawnego blasku.

Pasta do zębów – ratunek na zżółknięty plastik

Jeżeli odbarwienia wystąpiły stosunkowo niedawno, można spróbować wyczyścić wybrane elementy przy pomocy pasty do zębów. Najlepiej wyszorować plastik szczoteczką do zębów z naniesioną niewielką ilością pasty. Następnie całość należy umyć pod bieżącą wodą i zostawić do wyschnięcia. Należy jednak pamiętać , że sposób ten zadziała tylko w przypadku delikatnych odbarwień. Jeżeli utrata koloru wystąpiła już jakiś czas temu, albo elementy, które chcemy wyczyścić, są już praktycznie całe żółte, to efekt końcowy może nie być wystarczająco satysfakcjonujący. W takim przypadku najlepiej sięgnąć po drugą metodę.

Przywracanie koloru w przypadku mocno zżółkniętego plastiku

Jeżeli sposób z pastą do zębów nie okazał się wystarczająco dobry, albo odbarwienia na figurkach są wyjątkowo mocne, warto sięgnąć po wodę utlenioną w kremie. Koszt takowej zaczyna się od ok 5 zł, dlatego nie trzeba się nastawiać na duży wydatek. Najlepiej zaopatrzyć się w preparat 12%, który bez problemu kupimy w sklepie z artykułami do włosów lub w Internecie. Przed rozpoczęciem wybielania zżółkniętego plastiku należy zadbać o ochronę dłoni, dlatego warto zaopatrzyć się w lateksowe rękawiczki. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu miejsca, w którym będziemy pracować, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia blatu lub innych przedmiotów. Jeżeli chodzi o samą renowację to nie jest ona zbyt skomplikowana. Na wybrany plastikowy element należy bowiem nanieść warstwę wody utlenionej w kremie. Warto zwrócić uwagę na dokładność i równomierny rozkład pasty, aby efekt końcowy był jak najlepszy. Tak przygotowane figurki należy owinąć przezroczystą folią spożywczą, a następnie na kilka godzin wystawić na działanie promieni słonecznych. Jeżeli pogoda za oknem jest niesprzyjająca, można zastąpić światło słoneczne lampą UV. Po kilku godzinach można usunąć warstwę folii, a następnie delikatnie wyczyścić resztki pasty wilgotną szmatką. Efekt powinien być widoczny gołym okiem. Jeżeli jednak na jakiejś części wciąż są widoczne delikatne przebarwienia to wystarczy po prostu powtórzyć cały proces jeszcze raz.

Wybielanie zżółkniętego plastiku – o czym pamiętać?

Podczas pracy z wodą utlenioną w kremie trzeba pamiętać o własnym bezpieczeństwie, dlatego używanie lateksowych rękawiczek będzie konieczne, jeżeli chcemy uniknąć podrażnień skóry dłoni. Warto również przeczytać załączoną ulotkę i stosować się do zaleceń producenta. Ważna będzie także nasza cierpliwość – efekty mogą nie pojawić się po pierwszych dwudziestu minutach od momentu wystawienia na działanie promieni słonecznych, dlatego najlepiej poczekać 2/3 godziny zanim zaczniemy oceniać efekty.

Poprzedni artykułCzym nasączyć biszkopt do tortu?
Następny artykułJakie akcesoria przydają się przy dekorowaniu tortów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj