Zaczynasz własną przygodę z jazdą konną? To doskonały, niezwykle przyjemny oraz niesamowity sport, jaki z pewnością da wszystkim mnóstwo zabawy. Jednym spośród najistotniejszych aspektów stroju jeździeckiego są buty. Więc także należałoby podejść z ostrożnością do tego zakupu. W końcu liczy się nie jedynie wygoda oraz użyteczność, jednak także klasa! Przedstawiają one szyk, jednak również powodują, iż czujemy się wygodnie i pewnie. Strój jeździecki jest niezwykle ważną sprawą. Inwestujemy we właściwe ubrania na każdą pogodę, jakie zapewnią nam dobrą oraz bezpieczną jazdę.

Zadanie butów do jazdy konnej

Czemu tak istotne jest posiadanie specjalnych butów? Odpowiedź jest niezwykle prosta: zapewniają bezpieczeństwo. Kask zabezpiecza głowę oraz niewątpliwie jest potrzebny, natomiast buty zapobiegają urazom podczas upadków. Profesjonalne obuwie ma specjalny fason oraz dopasowaną podeszwę dostosowaną do strzemion. Nagminnym wypadkiem przy upadku z konia jest ugrzęźnięcie nogi w strzemieniu — jest to niezwykle groźne. Dzięki butom jeździeckim możemy tego uniknąć.

Buty do jazdy konnej – inaczej jakie?

Na samym początku jeździeckiej przygody mnóstwo osób jeździ choćby w standardowych tenisówkach. Nie ma co się dziwić – zakup sprzętu jeździeckiego to ogromny koszt oraz należałoby początkowo zastanowić się, czy to na pewno jest sport, jaki chce się ćwiczyć. Istotne, aby buty jeździeckie były kryte (odpadają zatem klapki oraz sandały) i miały w miarę twardy szpic, na przypadek, jeśli koń stanie na nogę.

Pozytywne właściwości butów do jazdy konnej

Buty do jazdy konnej powinny być doskonale dostosowane do nogi jeźdźca. W grę nie wchodzi kupienie modelu na wyrost czy za małego – najlepiej dobrać własny numer, jednak także zobaczyć tabele wymiarów każdego wytwórcy butów (mogą być małe rozbieżności w rozmiarówce). Dostosowanie do stopy uzupełniają elementy, takie jak miękka guma (w wypadku sztybletów), zamek czy sznurowanie (w wypadku oficerek).

Krótkie buty do jazdy konnej lub wysokie oficerki?

To jeden spośród podstawowych problemów, które stają przed jeźdźcem szukającym odpowiedniego obuwia. Każdy spośród opisanych rodzajów ma własne wady oraz zalety oraz w zasadzie dobór jest sprawą osobistą. Krótkie buty do jazdy konnej to najczęstszy dobór pośród młodych jeźdźców, bowiem są one tańszą opcją dla oficerek. W zestawieniu z czapsami (sztylpami) sztyblety umożliwiają komfort oraz pomagają we właściwym ustawieniu stopy w strzemieniu dzięki antypoślizgowej podeszwie oraz większemu obcasowi.

Buty do jazdy konnej – z jakiego materiału?

Nabywając buty do jazdy konnej, jakie powinny służyć nam jak najdłużej, należałoby zainwestować w ich odpowiednią jakość. Najlepsze obuwie zrobione będzie z delikatnej skóry cielęcej. Niezwykle dobrze układają się na nodze, są także proste w konserwacji – jedynie raz na pewien czas należy nałożyć na nie profesjonalny impregnat. Długo trzymają blask oraz co ważne, nie pękają bezpośrednio na zgięciu. Wada najczęstsza w takim wypadku to wysoka cena. Trochę tańsze są buty wykonane ze skóry bydlęcej. Nie są one tak bardzo wygodne, jednak można wykorzystać środka, jaki skórę zmiękcza.

Następny artykułCo to jest modelarstwo i jak zacząć składanie modeli?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj