W dzisiejszych czasach fotografia stała się niezwykle popularna. Każdy z nas może robić zdjęcia za pomocą telefonu, zapisując w ten sposób niezwykłe wspomnienia, a sama branża fotograficzna stale się rozwija. Jak więc zacząć przygodę z fotografowaniem, jeśli kompletnie nie znamy tematu?

Cel przygody z fotografowaniem

Przede wszystkim fotografia jest dziedziną sztuki, więc do rozwoju umiejętności fotografowania przyda nam się chociaż minimalny zmysł artystyczny. Na szczęście rozwój pod tym kątem również jest możliwy. Na samym początku warto określić, jaki jest nasz cel. Czy chcemy zajmować się fotografią profesjonalnie, robić zdjęcia na rodzinnych wyjazdach i fotografować przyjaciół, a może prowadzić własnego bloga o fotografii? Gdy będziemy mieli przed sobą jasno określony cel, łatwiej utrzymamy motywację i chęć do rozwoju.

Gdzie znajdziemy informację na temat fotografowania?

Gdy określimy cel, warto poszukać w ogólnodostępnych źródłach informacji o fotografii oraz podstawowych parametrach, takich jak przysłona, czas otwarcia migawki, ekspozycja itd. W Internecie znajdziemy wiele treści na ten temat w formie poradników blogowych lub poradników w formie video. Te ostatnie doskonale sprawdzą się, jeśli chcemy dokładnie zobaczyć, jak korzystać z danej funkcji aparatu lub telefonu. Warto założyć sobie zeszyt lub nawet folder na komputerze, w którym będziemy gromadzić notatki na temat fotografowania. Notowanie nie tylko pozwoli nam utrwalić nowe informacje, ale też w razie, gdy o czymś zapomnimy, łatwo będziemy mogli to sobie przypomnieć. Taki zeszyt czy notatki mogą być również świetną pamiątką naszej przygody z fotografowaniem.

Przygoda z fotografowaniem – jak przechowywać te wszystkie zdjęcia?

Kolejny krok to decyzja, jak chcemy przechowywać nasze fotografie. Karty pamięci, dysk zewnętrzny, a może klasycznie wywołane zdjęcia w albumie? To kwestia bardzo osobista i każda fotografia może nadawać się do innej formy przechowywania. Zdjęcia prywatne, z ulubionych wydarzeń w naszym życiu warto przechowywać w albumach, choćby po to, by nie zaginęły w ogromnej ilości zdjęć, które zrobimy. Na fotografie, które wykonujemy do pracy, warto założyć osobny folder, a nawet przeznaczyć na nie specjalną kartę pamięci.

Od jakiego sprzętu zacząć przygodę z fotografowaniem?

W pewnym momencie z pewnością będziemy chcieli poszerzyć nasz asortyment sprzętu do fotografowania. Podstawą może być dla nas dobrej jakości telefon i selfie stick, który poszerzy nasze możliwości robienia zdjęć. Inną opcją jest prosty aparat kompaktowy. To na ogół niedrogi sprzęt, jednak nie zagwarantuje nam bardzo wysokiej jakości fotografii. Możemy również zdecydować się lustrzankę. Plusem jest wysoka jakość, możliwość zapisu zdjęć w różnych formatach i dostosowania wielu parametrów. Minusem jest ciężar i dla niektórych z pewnością cena. Dla początkującego fotografa korpus i jeden podstawowy obiektyw w cenie do 2000 zł spokojnie wystarczy. Nie ma sensu uczyć się fotografii na droższym sprzęcie, gdyż może się okazać, że fotografia po prostu nie jest dla nas. Kolejnym narzędziem, które po pewnym czasie okaże się dla nas niezbędne, jest statyw. Bez statywu wykonanie choćby autoportretu będzie o wiele trudniejsze i mniej przyjemne. Statyw to również ogromne ułatwienie fotografowania na łonie natury, jest też niezbędnym narzędziem do fotografowania gwiazd.

Przygoda z fotografią może być wspaniałym doświadczeniem i początkiem pięknej kariery zawodowej. Warto spróbować, być może okaże się, że fotografia stanie się twoją największą pasją i źródłem zarobku.

Poprzedni artykułCo to jest modelarstwo i jak zacząć składanie modeli?
Następny artykułJakie mięśnie pracują podczas jazdy konnej? Ile kalorii spala jazda konna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj