Biszkopt na tort dobrze nasączony to taki, który rozpływa się w ustach, a nie na talerzu. Tradycyjny alkoholowy poncz można zastąpić wieloma innymi wariantami, zwłaszcza gdy szykujemy ciasto na imprezę dla dzieci. W zależności od Twoich pomysłów i upodobań możesz stworzyć niepowtarzalną miksturę do nasączenia swego tortu.
Jakim ponczem nasączyć biszkopt do tortu?
Tradycyjnymi i niezawodnymi ponczami do tortu są napoje z herbaty lub cytryny, do których dodajemy małą część alkoholu, zazwyczaj są to dokładnie odmierzone łyżeczki spirytusu spożywczego lub czystej wódki. Z alkoholem nie należy przesadzać, gdyż tort stanie się zbyt mocny, gorzkawy. Do nasączenia tortu biszkoptowego ponczem z herbaty potrzebujemy naparu z czarnej herbaty i przegotowanej wody oraz dwie łyżeczki alkoholu około pięćdziesięciu procent.
Zamiast czarnej herbaty możesz dodać inną, np. miętową lub owocową. Musi ona jednak być mocna i wyrazista, by nasączony biszkoptowy tort miał rewelacyjny wyrazisty smak, najlepiej lekko kwaśny, nie zaś mdły. Mdlący smak tortu przestanie być zachwycający i nikt nie poprosi o drugą porcję ani szczerze nie pochwali naszych wysiłków.
Upieczony i wystudzony biszkopt przecinamy wzdłuż na trzy krążki, które nasączamy równomiernie przygotowanym chłodnym ponczem. Następnie składamy ze sobą krążki, uprzednio smarując je kremem do tortów. Na koniec dekorujemy wierzch ciasta i na godzinę wkładamy go do lodówki. Podobnie postępujemy, nasączając biszkopt do tortu innym rodzajem ponczu.
Czy poncz do nasączenia biszkoptowego tortu zawsze jest z alkoholem?
Gdy mamy na myśli poncz, to zawsze on będzie z dodatkiem alkoholu. Jednak obecnie nazwa ta zaciera się i nawet zwykłe napoje używane do nasączania biszkoptów na tort nazywa się ponczami, co raczej jest błędem. Niemniej dla wielu poncz może być bezalkoholowy. Tutaj masz ogromne pole do popisu. Możesz nawet nasączyć tort biszkoptowy płynną smakową czekoladą lub kakao z mlekiem kokosowym i cytryną.
Doskonale sprawdzi się sok wiśniowy lub zmiksowane z wodą śliwkowe powidła. W sumie to każdy dżem możesz zmiksować z wodą i użyć do nasączania tortu biszkoptowego. Warunek jednak, jaki należy spełnić to dodanie soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. W innym wypadku Twój tort stanie się niezbyt smaczny.
Unikaj przesładzania ciasta, które pieczesz na tort. Dodanie gotowych kremów do przekładania blatów tortowych w zupełności osłodzą Twój wypiek. Zadbaj o prawidłową kwasowość ponczu i nasączaj biszkopt do tortu w sposób umiarkowany. Twój wypiek jednak nie może być zbyt suchy. Zyt mała ilość płynu do nasączenia uczyni tort mniej smacznym. Przelanie natomiast ponczem biszkoptu będzie skutkowało rozpadaniem się pokrojonych kawałków.
Co zrobić, gdy za bardzo nasączymy biszkopt na tort ponczem?
Rada tutaj jest prosta. Jeżeli kawałki tortu chylą się ku rozlatywaniu, pokrój tort i każdy kawałek włóż nie na talerzyk, a do miseczki lub pucharku od lodów. Udekoruj ciasto kremem lub bitą śmietaną i herbatnikiem oraz wisienką z kompotu, lub świeżą truskawką. Twój przysmak będzie uratowany, a goście zadowoleni.