Wielu z nas zastanawia się nad tym jak dokładnie zacząć przygodę z modelarstwem. Najlepszą opcją jeśli chodzi o początek jest zakupienie niewielkiego modelu i sklejenie go zgodnie z instrukcją. Taki model nie jest większym od typowej ręcznej latarki, ale od czegoś nie skomplikowanego warto zacząć, po to by potem zająć się modelem nieco większym z większą ilością detali. Warto też pomyśleć nad tym, czy będziemy zajmować się modelami samochodów, czy też modelami wielkich okrętów wojennych. Każdy z tych typów modeli stanowi wyzwanie, choćby ze względu na to, że w przypadku każdego z nich walczy się z odwzorowaniem innych detali. W przypadku okrętów walczy się z malutkimi relingami, a w przypadku samochodów z malutkimi boczkami drzwi.

Blog jako cenne źródło porad.

Niektórzy prowadzą blogi o modelarstwie, czyli tworzą model sporego pancernika i bardzo wytrwale dokumentują tworzenie wielu detali, czasami za pomocą zdjęć, a innym razem stworzenie danego detalu, choćby z kawałka galwanizowanej blachy dokumentują za pomocą filmu. Taki specjalista dodaje też własny dość wnikliwy komentarz w formie przemowy lub wpisu, po to by ludzie czytający bloga wiedzieli jak dana osoba stworzyła konkretny detal. Takie dokumentowanie prac nie jest łatwe, bo nie wszystko da się sfotografować lub sfilmować za pomocą statywu i lustrzanki cyfrowej. Czasami potrzebna jest pomoc kogoś, kto zna się na kręceniu filmów i robieniu ładnych zbliżeń, bo te zbliżenia są cenniejszymi od opisu długiego na niemal stronę A4. Dodatkowo osoba tworząca bloga o modelarstwie może też robić transmisje online, które są ciekawą opcją, bo wtedy ten konkretny bloger pokazuje własną twarz i sam pokazuje detale z bliska za pomocą smartfona. Objaśnia też własnymi słowami, czyli wypowiada się do kamery o tym czego dokładnie użył w tym konkretnym przypadku, a niekiedy nawet poleca początkującym modele do sklejania jakiejś konkretnej firmy, po to by osoby te nabrały wprawy w sklejaniu.

Czy modelarstwem mogą się zająć dzieci?

Ludzie młodsi niekiedy mają lepsze zdolności manualne od osób dorosłych, czyli w wieku kilkunastu lat wielu z nas osiąga ten szczyt zręczności, ale dzieci w wieku kilku lat powinny raczej dostawać proste modele do sklejania, które są też opcją do zabawy, po to by rozbudzić pasję, bo te modele na początek mieszczą się w dłoni typowego dziecka. Bardzo wiele znaczy też i to, że typowe dziecko może zechcieć z czasem zmienić skalę, czyli zająć się większym modelem okrętu, a zachęcić takie dziecko może do tego często czytany i oglądany blog o sklejaniu modeli wielkich okrętów i o wykonywaniu ich detali. Pewną część dzieci może też inspirować film, na którym ukazano wielki model latającego samolotu. Tego typu model to bardzo trudna sprawa, ale niektórzy zaczynają zajmować się tym i co jakiś czas zwiększają skalę, bo chcą osiągnąć konkretne rozmiary. Na samym początku dziecko ma łatwo, bo pomagają mu rodzice, ale po jakimś czasie musi zainteresować się zarobkiem, czyli dorabianiem sobie w sezonie letnim, po to by nadal się rozwijać, jeśli chodzi o modelarstwo.

Poprzedni artykułJakie buty do jazdy konnej wybrać?
Następny artykułFotografia- jak zacząć przygodę z fotografowaniem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj